Menu Zamknij

Etykietowanie palet – Jak uniknąć popełnienia kosztownego błędu

Etykietowanie palet - Jak uniknąć popełnienia kosztownego błędu

Kupno nowych maszyn wiąże się niejednokrotnie z wieloma kwestiami, których nie sposób pominąć przy ich wyborze – funkcjonalność, niezawodność oraz bezpieczeństwo to tylko niektóre z nich. Oprócz tego warto również zwrócić uwagę na jakość, koszty a także łatwą integrację z nowoczesnymi systemami użytkowania. Jak zatem wybrać odpowiedni model etykietowarki, który będzie służył nam długie lata? Czym kierować się przy wyborze?

Na rynku dostawców pojawia się coraz więcej możliwości a każdy z nich przekonuje, że to właśnie ich produkt będzie najlepszy dla Twojej firmy.  

Zdaniem ekspertów do spraw drukowania i etykietowania jest kilka głównych czynników, które powinny mieć kluczowy wpływ na kupno maszyny do etykietowania.

Funkcjonalność oraz integracja

Główne pytania, które powinny pojawić się przy kwestii funkcjonalności podczas wyboru odpowiedniej etykietowarki to:

  • Ile etykiet dziennie naklejasz?
  • Jak szybko funkcjonuje Twoja linia?
  • Czy zdarza Ci się etykietować paletę częściowo ?

Rynek obfituje w złożone aplikatory etykiet przy czym większość procesów wymaga zastosowania etykiet SSCC obustronnie (na dwóch stronach palety) – spora część łańcucha dostaw kładzie nacisk właśnie na takie oznakowanie.

Dlatego zastanów się w ilu miejscach potrzebujesz widocznej etykiety. Być może nie ma sensu przepłacać za niepotrzebną funkcjonalność, gdy Twoje etykietowanie ogranicza się do prostych operacji.

Integracja polega na połączeniu procesów w czasie rzeczywistym z danymi systemów zarządzania magazynem (np. SAP) – Posiadanie bezproblemowej platformy integracyjnej powinno zapewnić płynną kontrolę procesów liniowych.

Jakość oraz koszty

Jakość inżynieryjna maszyny jest bez wątpienia ważnym czynnikiem podczas dokonywania wyboru. Na co zwrócić szczególną uwagę?

  • Czas pracy
  • Zaufanie rynkowe
  • Aktualna baza klientów
  • Solidność marki

Przykładem może być firma Logopak, która posiada etykieciarki produkowane w niemieckich fabrykach z wykorzystaniem technik inżynierii precyzyjnej – wszystkie elementy składowe zostają zaprojektowane oraz wykonane w Niemczech bez wdrażania części innych firm. Na pewno jest to spory plus w stosunku do firm, które swoje maszyny „składają” z części od różnych producentów. Innym ciekawym rozwiązaniem może być współpraca z robotami. Roboty paletyzujące to coraz częściej spotykane rozwiązanie w wielu centrach logistycznych.

Koszt nabycia maszyny często jest głównym argumentem wpływającym na zakup. Dostępne są maszyny tanie, których żywotność przy intensywnym wykorzystaniu oscyluje w granicach 2-3 lat.

Są też maszyny, których cena mogła by się wydawać w stosunku do tańszych odpowiedników kosmiczna – jednak czy aby na pewno ? Tańsze rozwiązania w krótkim czasie mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie całej linii produkcyjnej. Koszty związane z naprawą czy serwisem a nawet przestojem produkcyjnym mogą znacząco przeważyć wszelkie początkowe oszczędności.

Podczas głowienia się nad przyczynami uszkodzenia maszyny, droższe odpowiedniki mogą zapewnić nam wydajną, bezawaryjną pracę nawet przez okres 10-15 lat.

Wysoki standard druku i materiały eksploatacyjne

Materiały eksploatacyjne będą miały znaczenie przede wszystkim na liniach produkcyjnych, które wymagają stałych, wysokich prędkości oraz krótkich przestojów. Zastosowane materiałów słabej jakości (etykiet, taśmy drukarskiej, itp.), może znacząco pogorszyć wydajność produkcyjną, nawet w przypadku posiadania dobrej maszyny.

Jak rozwiązać ten problem? To proste – etykiety wysokojakościowe, dokładność w nacinaniu i naciąganiu uzwojenia, rolki większe o 40% od standardowych rozmiarów. Zwrócenie uwagi na te elementy zminimalizuje problemy wynikające z zastosowania nieodpowiednich materiałów eksploatacyjnych.

Wysoki Standard druku jest konieczny, by całość procesu etykietowania, od umieszczenia oznakowania do poruszania się po całym łańcuchu dostaw przebiegała sprawnie. Do tego celu używane są specjalnie zintegrowane skanery, które służą do weryfikacji kodów kreskowych oraz wskazywania wszelkich błędów przed opuszczeniem produktu z magazynu –maszyna do etykietowania wysokiej jakości powinna posiadać obie te opcje.

Serdecznie zachęcamy do zadawania pytań oraz kontaktu w celu uzyskania informacji o urządzeniach do etykietowania.