Menu Zamknij

Jak rekrutować pracowników do magazynu

rekrutacja magazyniera

Właściwie przeprowadzona rekrutacja pracownika do magazynu zwiększa szansę powodzenia i znalezienia odpowiedniego pracownika. Sprawdź jak to zrobić i nie tracić czasu na przeglądanie CV oraz nie potrzebne rozmowy kwalifikacyjne.

 

Praca w magazynie wbrew pozorom nie jest ani łatwa ani bezpieczna. Ze względu na swoją charakterystykę od pracowników wymaga szeregu cech, które pozwalają na bezpieczne wykonywanie codziennych obowiązków. Jak więc znaleźć idealnego kandydata, który zostanie wieloletnim i lojalnym pracownikiem?

W dobie rynku pracownika i coraz szybciej kurczących się zasobów ludzkich każda rekrutacja powinna być starannie zaplanowanym i przeprowadzonym procesem. Tylko takie podejście zapewni skuteczny przebieg procesu poszukiwania nowych pracowników. Zobacz kilka wskazówek prezentowanych poniżej i zakończ swoje poszukiwania z sukcesem.

 

Przygotowanie do rekrutacji magazyniera

Aby poszukiwanie nowego pracownika przebiegało szybko i sprawnie należy na samym początku dokładnie przemyśleć jakiej osoby szukamy. Z pewnością dobry początek pomoże osiągnąć końcowy sukces, a jasno określone wymagania ułatwią rekruterom i osobom mającym wpływ na zatrudnienie weryfikacje kandydatów.

Inną kwestią, która na pewno będzie pomocna to odnalezienie właściwych miejsc do zamieszczenia ogłoszenia. Aktualnie dostępnych jest bardzo dużo portali ogłoszeniowych o tematyce ogólnej oraz takich gdzie znajdują się wyłącznie anonse dam pracę i szukam pracy. Oczywiście można również informację o rekrutacji przekazać pracownikom, którzy rozkolportują taką wiadomość wśród znajomych.

 

Lista pytań do kandydata

Zazwyczaj po wstępnej weryfikacji otrzymanych zgłoszeń przychodzi moment na ich analizę i zaplanowanie rozmów kwalifikacyjnych. Na tym etapie zdecydowanie pomocne będzie stworzenie precyzyjnej listy pytań. Na takiej liście mogą znaleźć się różne tematy aczkolwiek zdecydowanie warto zapytać między innymi o:

  • przebieg dotychczasowej kariery zawodowej
  • kwalifikacje
  • cechy osobowe
  • oczekiwania wobec firmy
  • oczekiwania finansowe

Należy podkreślić, że pytania będą zmienne zależnie od sytuacji i stanowiska na jakie poszukujemy pracownika. Inne kwestie będą poruszane w przypadku szeregowego magazyniera, a inne przy rekrutacji osoby na stanowisko kierownicze.

 

Przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej

Podobnie jak podczas układania listy pytań również do rozmowy warto dla każdego kandydata sporządzić krótki wywiad. Zdecydowanie należy zadbać o odpowiednie warunki takiego spotkania i zapewnić kandydatom odpowiedni komfort. Podczas spotkania można zaprezentować firmę i określić ostateczne warunki zatrudnienia.

Pomimo, że spotkanie zwykle nie trwa długo na pewno podczas tego czasu można wychwycić wiele istotnych informacji. Stąd ważne jest aby wszystko notować. Dzięki właściwie sporządzonym notatkom łatwiej będzie podjąć właściwą decyzję i znaleźć pracownika, który odpowiada stawianym wymaganiom.

Jednocześnie warto dać szansę na zadawanie pytań kandydatowi. Niewątpliwie ułatwi to wzajemne zrozumienie i bliższe poznanie oczekiwań. Na koniec należy określić termin w jakim kandydat uzyska odpowiedź firmy.

 

Rynek pracownika i co dalej?

Wiele firm aktualnie zmaga się z niedoborem pracowników. Niż demograficzny, odpływ pracowników do krajów zachodniej Europy oraz szybsze przechodzenie pracowników na emerytury stawiają wiele przedsiębiorstw przed problemem braku kadry. Stąd tak ważne jest aby rekrutować szybko i skutecznie. Wciąż poszukiwania i wdrożenie nowego pracownika stanowi duży koszt dla pracodawców. Niekiedy po nieudanych rekrutacjach firmy sięgają po specjalne agencje pośrednictwa pracy co w niektórych sytuacjach może okazać się skutecznym rozwiązaniem.

Mam nadzieję, że jeśli zadajecie sobie pytanie jak rekrutować pracowników do magazynu, te kilka informacji pozwoli uporządkować poszukiwania.