Menu Zamknij

Jak wybrać odpowiedni magazyn ?

jak wynająć dobry magazyn

Prowadząc firmę handlową lub produkcyjną wielu przedsiębiorców wcześniej czy później będzie potrzebowało powierzchni magazynowej. Myśląc magazyn mamy zazwyczaj na myśli duże hale zlokalizowane na obrzeżach miastach. Niby nic takiego. W praktyce jednak wynajem powierzchni magazynowej wcale nie jest taki prosty, jak początkowo mogłoby się wydawać. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? O tym piszemy w poniższym tekście.

Powierzchnia magazynowa to inwestycja w rozwój



Rozwój firmy zawsze cieszy. Więcej klientów to większa sprzedaż. Większa sprzedaż to większe zyski. Wówczas można się skupić na dalszym rozwoju firmy. To jednak generuje potrzebę dokonywania inwestycji w tym m.in. w powierzchnię magazynową. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności będziemy potrzebować różnych typów magazynu. Jest też prawdopodobne, iż poszerzając jej skalę nasza firma będzie potrzebować równocześnie dwóch różnych magazynów, ale zlokalizowanych blisko siebie. Jak widać wynajem magazynu wymaga bliższego poznania tematu.

Jakie magazyny spotkamy na rynku?

Jak wspomnieliśmy we wstępie magazyn zazwyczaj kojarzy się z dużą halą. W praktyce magazyny dzielimy na cztery kategorie.
1. Magazyny otwarte. To duże, ogrodzone place, na których możemy składować towary np. materiały budowlane. Możemy je spotkać bardzo często w pobliżu zakładów produkcyjnych, tartaków.
2. Magazyny półotwarte typu wiata, których zadaniem jest chronić składowane towary głównie przed słońcem, deszczem i śniegiem.
3. Magazyny zamknięte. To typowe hale jedno lub kilkukondygnacyjne, które chronią zarówno przed pogodą, jak również przez zakusami osób postronnych.
4. Magazyny specjalne typu chłodnia, spotykane blisko zakładów produkujących żywność, leki i inne produkty, które muszą być utrzymywane w niskich temperaturach.

Powierzchnie magazynowe do wynajęcia podlegają również klasyfikacji.
Obiekty klasy B to magazyny powstałe przed 1995 rokiem.
Obiekty klasy A zostały wybudowane po roku 1995. Poza datą powstania wyróżnia je usytuowanie. Były budowane często w pobliżu głównych dróg ekspresowych lub autostrad co znacznie ułatwiało zarówno transport z jak i do magazynów.


Co wpływa na atrakcyjność powierzchni magazynowej?


Jak widać powierzchnia magazynowa może być różna i jej wybór powinien być odpowiedzią na potrzeby firmy, branży, w której działa. Przyjrzyjmy się zatem głównym czynnikom, które decydują o jej atrakcyjności.

Po pierwsze lokalizacja

To ona oprócz ceny bardzo często decyduje o wyborze danego magazynu. Lokalizacja zapewnia nie tylko szybki dostęp do zgromadzonych towarów, ale w dłuższej perspektywie wpływa na koszty transportu i oszczędność czasu.
Dział logistyki firmy ucieszy z pewnością dogodny dojazd do autostrady czy głównej drogi lokalnej.

Cena za wynajem nie powinna być najważniejsza

Wynajem powierzchni magazynowej to inwestycja w rozwój firmy. Dlatego, zamiast patrzeć jedynie na cenę należy spojrzeć na temat całościowo. Wyższy standard magazynu to większe bezpieczeństwo składowanych towarów.
W zależności od tego, czym handlujemy istotna może być temperatura i wilgotność panująca w magazynie.
Dla niektórych produktów sposób przechowywania może nie mieć znaczenia, ale dla innych może być kluczowy.
Aż strach pomyśleć co mogłaby oznaczać wilgoć dla towarów, które są na nią szczególnie wrażliwe.

Co jeszcze wpływa na cenę? Oprócz wspomnianej wcześniej lokalizacji może to być np. jej wyposażenie. Dobra hala to miejsce, w którym dostępne są niezbędne maszyny, które ułatwiają, chociażby załadunek i rozładunek. Przykład – wózki widłowe. Bez nich trudno wyobrazić sobie nowoczesną przestrzeń magazynową.


Dobry magazyn to bezpieczny magazyn



Lokalizacja, wyposażenie, cena. To wszystko jest istotne. Nie możemy jednak zapomnieć o jeszcze jednej niezwykle istotnej kwestii. Magazyny przechowują zazwyczaj towar o dużej wartości materialnej. Często są to kwoty wyrażone w setkach tysięcy złotych. Niezbędne staje się zatem wyposażenie go we wszystkie możliwe zabezpieczenia od tych najprostszych, aż po najnowsze zdobycze techniki. Na bezpieczeństwie nigdy nie należy oszczędzać. W długim terminie może być to najlepsza inwestycja w firmie.

Jak zabezpieczyć zatem magazyn?

Monitoring to bez wątpienia numer jeden wśród nowoczesnych metod. Ważne, aby był dobrze rozmieszczony, a dokładniej mówiąc, aby obejmował każdy fragment terenu magazynu, a nie jedynie bramy i drogi dojazdowe. Każda „luka” może bowiem skusić złodzieja do wejścia na teren tuż pod okiem kamer. Monitoring powinien obejmować swoim zasięgiem zarówno teren na zewnątrz, jak również wewnątrz budynku magazynu. W ten sposób
uda się uniknąć wielu pozornie drobnych kradzieży dokonywanych bez żadnych włamań.
Im więcej drzwi tym lepiej. Drugą dość prostą zaporą przed niepożądanymi gośćmi jest używanie możliwie wielu drzwi zarówno wejściowych, jak i wewnątrz magazynu, które mogą np., oddzielać poszczególne strefy. Każde drzwi wyposażone w solidny zamek to osobna przeszkoda do sforsowania przez złodzieja opóźniająca jego wejście.
Zyskujemy tym samym czas na jego ujęcie, zarejestrowanie na monitoringu, lub zwyczajne spłoszenie uruchomionym alarmem. Mając na uwadze, że większość włamań ma miejsce w nocy, dobrze jest zadbać również o oświetlenie terenu, tak, aby każdy ruch na terenie zwracał uwagę osób pilnujących obiektu.

Jak widać na podstawie powyższego tekstu wynajem magazynu wymaga wzięcia pod uwagę szeregu czynników i spojrzenia na sprawę z kilku różnych stron.