Menu Zamknij

Jakie opony do wózka widłowego wybrać ?

Zastanawialiście się kiedyś, czy to jakie opony do wózka widłowego wybierzecie, będzie miało jakieś znaczenie ? Otóż tak, będzie miało ogromne znaczenie. Firmy zajmujące się sprzedażą i dystrybucją wózków widłowych zaproponują z pewnością kilka rodzajów opon do wyboru, dlatego przed wyborem lepiej się przygotować. Stąd nasz artykuł, w którym dowiecie się jakie rodzaje opon do wózków widłowych występują, a także jakie opony do wózka widłowego wybrać w Waszej firmie.

 

Dlaczego wybór opon do wózka widłowego jest tak ważny ?

Opony wózka widłowego są bardzo ważnym elementem, zapewniającym pewną i stabilną pracę. Jest to bowiem element, który ma bezpośrednią styczność z podłożem i bardzo podobnie jak w przypadku opon samochodowych, zapewnia bezpieczeństwo, lub przeciwnie – jest zagrożeniem dla pracowników. Należy więc pamiętać o tym, aby kontrolować i dbać o odpowiedni stan opon w wózkach widłowych. Bardzo ważne jest również codzienne kontrolowanie ciśnienia w oponach, ponieważ błędne ciśnienie ma bardzo duży wpływ na pracę. Opony wózków widłowych wspomagają również amortyzację oraz stabilizację. Dobrej jakości i prawidłowo dobrane opony pozwalają również na zaoszczędzeniu kosztów związanych z paliwem, a także wspomagają hamowanie, co w przypadku przewożenia ciężkich towarów i materiałów, jest bardzo ważne. Proszę pamiętać, że na opony przenoszony jest nie tylko ciężar samego wózka, ale również ciężar materiałów i towarów, a także przeciażenia związane w przyspieszaniem i hamowaniem. Dlatego odpowiedni wybór opon do wózków widłowych jest tak ważny.

części do widlaków

Jakie opony do wózków widłowych są dostępne ?

Na rynku dostępne są trzy rodzaje opon do wózków widłowych, których wybór powinien zależeć w głównej mierze od terenu po jakim będą się poruszać wózki, natężenia i instensywności pracy, a także rodzaju i ciężaru przewożonych towarów i materiałów. Wyróżniamy następujące opony do wózków widłowych:

Opony pneumatyczne
opony pneumatyczne do wózków widłowych

Opony pneumatyczne do wózków widłowych są obecnie najbardziej popularnym rozwiązaniem. Są to opony gumowe, pompowane wewnątrz powietrzem do określonej liczby atmosfer. Są to opony bardzo proste w montażu, demontażu i serwisowaniu. Gwarantują również bardzo dobrą amortyzację, dzięki czemu mogą być stosowane zarówno wewnątrz budynków (na rówych posadzkach), jak i na nieruwnościach, na zewnątrz budynków. Dużym plusem opon pneumatycznych jest również ich stosunkowo niska cena, oraz możliwość szybkiem naprawy w każdej wulkanizacji.

Niestety opony pneumatyczne do wózków widłowych posiadają pewiem duży minus, którym jest bez wątpienia dość duża awaryjność. Opony te są podatne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, takie jak przetarcia, pęknięcia, przebicia, itp. Należy więc pamiętać o stałym kontrolowaniu powierzchni, po których poruszają się wózki z oponami pneumatycznymi, ponieważ przebicie opony pneumatycznej, spowoduje całkowice unieruchomienie wózka.

Opony pneumatyczne do wózków dzielą się na:

  • opony pneumatyczne diagonalne – są one wyposażone w standardową dętkę oraz wzmacniający ochraniacz. Zapewniają bardzo dobrą amortyzację i stabilność podczas pracy na nierównościach. Niestety minusem tego rozwiązania jest bardzo szybkie zużywanie się bieżnika, a tym samym krótka żywotność opony (zwłaszcza w przypadku manewrów wymagających dużej szybkości);
  • opony pneumatyczne radialne – opony te w miejsce standardowej tekstylnej dętki, posiadają dętke wykonaną ze stalowego kordu. Takie rozwiązanie daje bardzo dużą wytrzymałość powierzchni stykowej z posadzku, przy zachowaniu elastyczności ścian bocznych. Cena tych opon jest wyższa od opon pneumatycznych digonalnych, ale wytrzymałość i komfort jazdy są znacznie lepsze. Wytrzymałość na przebicie jest bardzo wysoka, ale należy pamiętać, że ściany boczne nadal są bardzo newralgicznym miejscem i mogą zostać uszkodzone tak samo, jak w wyżej wymienionych oponach diagonalnych.

 

Opony elastyczne i superelastyczne z pełnej gumy
opony elastyczne do wózków widłowych, opony z pełnej gumy

Opony elastyczne do wózków widłowych i opony superelastyczne do wózków widłowych, to innymi słowy opony z pełnej gumy. Rozwiązanie to nie wykożystuje dętki i powietrza pod ciśnieniem. Opony te składają się z dwóch (elastyczne) lub trzech (superelastyczne) warstw gumy, przy czym w przypadku opon superelastycnych, trzecia warstwa jest dodatkową warstwą amortyzującą. Opony te niezbyt dobrze amortyzują, dlatego odradzamy stosowanie ich do przewożenia bardzo delikatnych rzeczy, ponieważ mogą ulec zniszczeniu. Wózki zaopatrzone w opony z pełnej gumy prowadzą się bardzo nieciekawie i ciężko. Minusem jest również bardzo krótka żywotność, która wynika z szybkiego nagrzewania się opony i ścierania pod wpływem tarcia. Ten rodzaj opon może być stosowany tylko wewnątrz budynków, które posiadają płaską wylewkę betonową, gwarantującą brak nierówności.

Opony niebrudzące

Producenci opon proponują również opony do wózków widłowych niebrudzące. Opony w wersji niebrudządzej występują zarówno w grupie opon pneumatycznych, jak i w grupie opon z pełnej gumy. Róznica leży w tym rodzaju opon w gumie użytej do ich produkcji. Standardowo do produkcji używana jest mieszana odpowiednich gum w kolorze czarnym. Cechą charakterystyczną takich gum jest fakt, że podczas wycierania mogą pozostawiać czarne ślady. W miejscach, gdzie wymagane jest zachowanie najwyższej czystości, np. W przemyśle spożywczym lub farmaceutycznym, wymagane jest stosowanie czystych, niebrudzących opon do wózków widłowych.

opony niebrudzące do wózków widłowych

Czy warto kupić używane opony do wózków widłowych

Używane opony do wózków widłowych są dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem że są dobrej jakości, nie są stare i nadmiernie zużyte. Jeżeli nie korzystacie intensywnie z wózków widłowych, to rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić na eksploataji wózków. Jeżeli jednak wózki widłowe są intensywnie użytkowane każdego dnia, wówczas radzimy zakup nowych opon, których jakość i stan techniczny będą pewne.

Gdzie kupić opony do wózka widłowego ?

Jeżeli nie wiecie gdzie kupić opony do wózków widłowych, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Podpowiemy gdzie kupić nowe opony do wózków, jak i używane opony do wózków w Państwa okolicy.