Menu Zamknij

Robotyzacja magazynów i centrów logistycznych. Roboty do magazynu

Rozwój robotyki w przemyśle z roku na rok przyspiesza. Jeżeli spojrzymy jednak na robotyzację magazynów i centrów logistycznych, wzrost nie jest tak zauważalny. Od kilkunastu lat postęp jest widoczny, jednak jest to postęp stosunkowo powolny. Nie mnie jednak, warto wspomnieć, że w ostatnim dziesięcioleciu, sprzedano na świecie około 3 milionów robotów magazynowych, a przewiduje się, że jedynie w ciągu następnych trzech lat, sprzedanych zostanie ok. 2,6 miliona. Kierunek jest więc bardzo widoczny, a tym samym powszechna robotyzacja magazynów na przełomie kilku następnych lat stanie się faktem.

Dlaczego robotyzacja w magazynach i logistyce ?

Przy obecnym wzroście rynku e-commerce, liczba wysyłanych paczek i przesyłek będzie stale wzrastać. W związku z tym, w wielu firmach może dojść do sytuacji, w której magazyn nie będzie miał sił przerobowych, aby obsłużyć wszystkie zamówienia. Podobnie jest z pracownikami magazynów, którzy nie gwarantują pracy na wysokim i szybkim poziomie przez całą dobę. Robotyzacja magazynów i automatyzacja procesów logistycznych pozwoli na znaczne przyspieszenie pracy, oraz wyeliminowanie błędów, które mogą się pojawić podczas pracy magazynierów. Jeżeli mówimy o automatyzacji i robotyzacji procesów logistycznych, mamy również na myśli pełną kontrolę nad danym procesem, od momentu przyjęcia towaru (materiału) do magazynu, aż do momentu jego wysyłki do klienta.

Popyt na zwiększoną produktywność i efektywność będzie stale rosnąć, a niestety globalna dostępność wykwalifikowanego personelu będzie na coraz niższym poziomie. To również będzie wpływać pozytywnie na rozwój automatyzacji procesów logistycznych, a dążenie do powszechnej innowacji pozostanie nie kwestią ,,czy”, a raczej ,,kiedy”.

Kiedy robotyzacja magazynów będzie powszechna i jak będzie wyglądać ?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak możemy zakładach patrząc na inne branże, że nastąpi w przeciągi kilku następnych lat. Firma DHL (oddział amerykański) zakłada, że robotyzacja magazynów i procesów logistycznych stanie się normą w przeciągu następnych 5 lat. Technologia wciąż ewoluuje, a to co kilka lat temu było niemożliwe, już jest, lub w niedalekiej przyszłości będzie standardem. I tak za kilka lat może się okazać, że jedynymi pracownikami magazynu, będą operatorzy i kontrolerzy systemów. Jakie roboty mają więc szanse stać się bestsellerami ?

Mobilne roboty do kompletowania zamówienia

Do niedawna, roboty kompletujące zamówienie z półek magazynowych były uważane za zbyt złożone i nierealistyczne. Dziś są już używane na szeroką skalę przez firmę Amazon (nawet w Polsce – oddział pod Wrocławiem). Koncepcja jest więc realistyczna i naszym zdaniem już niedługo będzie komercyjnie dostępna. Roboty mogą początkowo zastąpić magazynierów w najbardziej niebezpiecznych czynnościach, a także tych, które wymagają wysokiego wysiłku. Naszym zdaniem, roboty do kompletowania zamówień, będą najbardziej popularnymi i najchętniej stosowanymi w magazynach. Dzięki temu praca magazynu będzie znacznie sprawniejsza, a ewentualne pomyłki ograniczone do minimum. Robot magazynowy stwarza zupełnie nowe możliwości. Dostawcą nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie jest http://workbot.pl/

Wyścig do automatyzacji procesów magazynowych

Największe światowe firmy logistyczne, takie jak DHL, FedEx, czy UPS walczą o najlepsze rozwiązania dla swoich centrów logistycznych. Większość sortowni popularnych firm kurierskich na świecie, ale również w Polsce, posiada w pełni automatyczne, lub półautomatyczne sortownie. Kluczowym jest wdrożenie robotów magazynowych w mniejszych firmach, oraz firmach outsourcingowych, oferujących wynajem powierzchni magazynowych.