Strona główna Główna kategoria Rośnie rynek magazynowy

Rośnie rynek magazynowy

Dodane przez Marcin Budziński
rynek powierzchni magazynowej

Szybki rozwój firm zajmujących się handlem elektronicznym sprawił, że coraz więcej sprzedawców internetowych buduje swoje magazyny w Europie Środkowej. Ten ruch wywołuje ożywienie w gospodarce regionu, a kraje takie jak Czechy i Polska czerpią z nowego trendu największe korzyści.

Kraje Europy Środkowej są popularne ze względu na ich bliskość do wiodących gospodarek Europy. Im bliżej Niemiec, Holandii, Szwajcarii znajdują się sprzedawcy e-commerce, tym szybciej mogą dostarczać zamówione produkty do klientów.

Rekordowe inwestycje w nowe powierzchnie magazynowe

Niewielka odległość od klientów w krajach takich jak Szwajcaria i Niemcy jest bardzo ważnym czynnikiem determinującym podjęcie decyzji o lokalizacji magazynu. Nie bez znaczenia jest również fakt, że kraje Europy Środkowej są połączone sprawną siecią transportową, co ułatwia tworzenie sieci dystrybucji. Ponadto, sprzedawcy e-commerce korzystają z łagodnych przepisów w krajach takich jak Polska, Węgry i Czechy.

Nie bez znaczenia jest również tania siła robocza, która zawsze była jednym z powodów napędzających inwestycje zagraniczne. Jeszcze kilka lat temu firmy produkcyjne przenosiły swoją działalność do Azji Południowo-Wschodniej i Ameryki Południowej ze względu na tanią siłę roboczą i wykwalifikowanych pracowników oferowanych przez te regiony. Natomiast drugim popularnym regionem przyciągającym duże inwestycje zagraniczne jest Europa Środkowa. Nie inaczej sytuacja wygląda w logistyce.

W ubiegłym roku w tym regionie zainwestowano rekordową sumę 2,8 miliarda euro. Już na pierwsze dwa kwartały tego roku eksperci przewidują większy napływ inwestycji do regionu. Największe inwestycje napływają oczywiście z Azji. Nie chodzi tu tylko o istniejące magazyny. Firmy e-commerce z Azji chętniej zabezpieczają grunty i dodatkowe aktywa, a następnie inwestują więcej pieniędzy w rozwój obiektów, które mogą wesprzeć ich działalność w Europie Środkowej. Dotyczy to zarówno budowy własnych magazynów, ale również wynajem magazynów będących własnością dużych operatorów logistycznych.

E biznes napędza wzrost powierzchni magazynowej

Obiekty logistyczne nie zostały pierwotnie zaprojektowane dla firm zajmujących się handlem elektronicznym. Są one budowane z myślą o tradycyjnych firmach logistycznych, więc nagły skok był w niespodziewany. Jednak po tym, jak firmy e-commerce stały się liderami w swoich branżach, a koronawirus tylko umocnił ich pozycję, ich pozycja stała się niepodważalna.

Nowe obiekty, które powstają obecnie, są projektowane z myślą o specyficznych potrzebach firm e-commerce. Oznacza to projekt budynku magazynowego nastawiony na maksymalną wydajność, wsparcie dla automatyki i maszyn oraz dodatkową elastyczność w zakresie cech budynku. Nowy trend wpływa również na to, aby magazyny i obiekty logistyczne były samowystarczalne energetycznie.

Budowa magazynów. Przemysł budowlany wymyśla coraz to nowe sposoby na szybsze wznoszenie wymaganych konstrukcji, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów i zapewnieniu bezpieczeństwa. Istnieje również wyzwanie związane z kosztami: konstrukcje muszą być budowane szybko, ale projekty budowlane muszą nadal spełniać wymagania budżetowe.

Wzrost powierzchni magazynowej w Polsce 2021

Jeśli spojrzeć na statystyki z ubiegłego roku, to oznaki są obiecujące. W Polsce odnotowano największy wzrost powierzchni magazynowej. Tylko w ubiegłym roku w Polsce dostępne powierzchnie magazynowe wzrosły o 17%. Firmy takie jak P3 i Logicor rozwijają się w niewiarygodnym tempie. Napływają również inwestycje z Azji i Stanów Zjednoczonych.

To pcha rynek nieruchomości w kierunku bardzo dużych wzrostów. Mapletree Investments, spółka inwestycyjna z siedzibą w Singapurze, przejęła niedawno Prologis za 1,1 miliarda dolarów. Wśród aktywów logistycznych Prologis znajduje się kompleks w Polsce. To tylko jeden z wielu przykładów nowych inwestycji.

Należy pamiętać, że niesie to za sobą również wzrost zapotrzebowania na wózki widłowe, regały czy materiały opakowaniowe. Co dodatkowo napędza rynek logistyczny w Polsce i Europie środkowej.

You may also like

Używamy cookies (ciasteczek) aby ciągle poprawiać serwis dla Ciebie. Korzystanie z naszego serwisu jest jednoczesnym wyrażeniem zgody na używanie cookies (ciasteczek), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. Rozumiem Polityka prywatności