Menu Zamknij

Wózek widłowy elektryczny, gazowy, czy spalinowy ?

wózek widłowy spalinowy czy elektyczny

Jeżeli są Państwo na etapie wyposażania swojej firmy produkcyjnej lub powierzchni magazynowej w nowe wózki widłowe i nie wiedzą do końca na jakie się zdecydować, ten artykuł jest skierowany właśnie do Państwa. Na rynku dostępne są widłaki z silnikami gazowymi (do niedawna najbardziej popularne), z silnikami benzynowymi, wysokoprężnymi i elektrycznymi. Wybór nie jest więc prosty, więc postaramy się Państwu pomóc.

Prosimy jednocześnie pamiętać, że wybór silnika nie jest jedynym kryterium wyboru. Musimy wziąć dodatkowo pod uwagę takie aspekty jak udźwig, poziom widoczności, rodzaj ogumienia, a także bardzo ważne koszty ogólnej eksploatacji i serwisowania. Skupmy się jednak na silniku, ponieważ tego dotyczy artykuł.

 

Jakie silniki montowane są w wózkach widłowych ?

Na obecną chwilę w wózkach widłowych montowane są cztery rodzaje jednostek napędowych i są to:

  • silniki gazowe LPG i CNG,
  • silniki wysokoprężne (diesla),
  • silniki benzynowe,
  • oraz silniki elektryczne.

Poniżej przybliżymy Państwu plusy i minusy każdego rozwiązania.

części do widlaków

Wózki widłowe gazowe:

Są to najbardziej popularne wózki widłowe, co potwierdza serwis Oferteo (blisko 40 % wózków widłowych zakupionych w 2017 roku, było wyposażonych silniki LPG lub CNG. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ większość takich wózków zasilanych jest gazem ze standardowej butli gazowej. Dzięki temu ,,tankowanie” wózka polega demontażu pustej butli i montażu napełnionej gazem. Wózki widłowe zasilane gazem mogą być stosowane zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że wózek jest spalinowy i w przypadku stosowania wewnątrz, należy zapewnić bardzo dobrą wentylację.

Wózki widłowe wysokoprężne:

Są to najdroższe wózki widłowe, jednak zapewniające bardzo niskie koszty eksploatacji związane z zakupem paliwa. Silniki wysokoprężne gwarantują również wysoki moment obrotowy i dzięki temu dają możliwość pracy nawet w bardzo wymagających warunkach. W przypadku wózków widłowych zasilanych dieslem musimy się jednak liczyć ze stosunkowo wysokim kosztem serwisowania. Wózki te nie mogą być stosowane wewnątrz budynków, ze względu na wysoką emisję spalin i CO2.

Wózki widłowe benzynowe:

Należą do najrzadziej stosowanych w Polsce ze względu na wysokie zużycie paliwa i stosunkowo wysokie koszty eksploatacji. Podobnie jak wózki widłowe wysokoprężne, wózki widłowe benzynowe nie mogą być stosowane wewnątrz budynków.

Wózki widłowe elektryczne:

Od kilku lat zyskują coraz większe zaufanie wśród kierowników magazynów, ponieważ gwarantują dużą moc i cichą, bezawaryjną pracę przez setki roboczogodzin. Biorąc pod uwagę koszty utrzymania, są jednymi z tańszych i łatwiejszych w utrzymaniu. Wózki te są przeznaczone do stosowania wewnątrz i na zewnątrz. Jednak jeżeli potrzebujecie Państwo wózków do zastosowania tylko wewnątrz powierzchni magazynowych i produkcyjnych, wówczas wózki elektryczne są jedynym słusznym wyborem. Ładowanie wózków również nie jest już problemem. Stacja szybkiego ładowania pozwala na pełne naładowanie baterii w 4 do 8 godzin. Taki wózek może pracować nawet 10 roboczo godzin.

Jaki wózek widłowy do zastosowania wewnątrz budynków ?

Tutaj w przypadku zastosowania wózka tylko i wyłącznie wewnątrz podczas pracy stałej, wybór jest tylko jeden – wózek widłowy elektryczny. Nie emituje on bowiem spalin, które są trujące i mogą być szkodliwe dla Państwa pracowników. Przez 8 godzin pracy wózków widłowych, nawet przy bardzo dobrze wentylowanej hali może dojść do przekroczenia normy czystego powietrza.

Jeżeli wózek widłowy będzie stosowany sporadycznie lub chwilo, kilka razy dziennie, wówczas możemy wziąć pod uwagę wózek na gaz.

Jaki wózek widłowy do zastosowania na wolnym powietrzu ?

W tym przypadku możemy zastosowania wózki widłowe spalinowe, czyli na benzynę, olej napędowy i gaz. Słabszym rozwiązaniem będą wózki elektryczne, które pod wpływem warunków atmosferycznych i opadów deszczu mogą ulec uszkodzeniu.

Gdzie kupić lub wynająć wózki widłowe ?

Jeżeli nie wiecie Państwo gdzie kupić wózki widłowe lub wynająć wózki widłowe, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Podpowiemy Państwu gdzie szukać wózków i gdzie uzyskać najlepszą ofertę !