Menu Zamknij

8 wskazówek bezpieczeństwa użytkowania wózków widłowych

Wózki widłowe zasady BHP

Zapobiegaj zagrożeniom w miejscu pracy dzięki łatwym do wdrożenia zasadom bezpieczeństwa korzystania z wózków widłowych. Zobacz jak bezpiecznie jeździć wózkiem widłowym ?

Wózki widłowe są często najważniejszym elementem każdego magazynu lub zakładu przemysłowego, ale tak jak w przypadku każdego sprzętu poruszającego się po obiekcie lub magazynie, stanowią one również jedno z najważniejszych zagrożeń w miejscu pracy.

Operator wózków widłowych i inni pracownicy pracujący przy ciężkim sprzęcie są narażeni na ryzyko, takie jak na przykład kolizja, wywrócenie się pojazdu lub uderzenia. Obecnie wózki widłowe są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, ale tylko wtedy, gdy załogi przestrzegają odpowiednich procedur bezpieczeństwa.

Wózki widłowe – zasady BHP

  1. Za każdym razem wykonaj rutynową kontrolę sprzętu przed uruchomieniem i powiadom kierownictwo gdy zauważysz uszkodzenia i inne problemy.
  2. Zawsze zakładaj wyposażenie ochronne dostarczone przez pracodawcę. Kaski, obuwie ochronne i odzież odblaskowa, które są zalecane podczas pracy w pobliżu wózków widłowych
  3. Zawsze zapinaj pas bezpieczeństwa podczas używania wózka widłowego. Ważne jest, aby operatorzy zapinali się podczas jazdy. Przewrócone wózki są główną przyczyną wypadków związanych z wózkami widłowymi. Zapinanie pasa bezpieczeństwa może uchronić operatorów przed uszkodzeniem ciała lub trwałym kalectwem.
  4. Transportuj ładunek w granicach dopuszczalnej ładowności wózka widłowego. Przekraczając udźwig wózka widłowego, pracownicy mogą znacznie zwiększyć ryzyko wywrócenia maszyny. Nośności te można sprawdzić w instrukcji obsługi urządzenia i w samym wózku widłowym.
  5. Poruszaj się z bezpieczną prędkością, używaj klaksonu, gdy pole widzenia jest ograniczone, zachowaj ostrożność na nierównościach. Operatorzy powinni użyć klaksonu, aby ostrzec pieszych lub innych operatorów wózków widłowych pracujących w pobliżu, aby uniknąć niepotrzebnej kolizji.
  6. Pamiętaj po zakończeniu pracy zaciągnij hamulec postojowy, opuść widły i ustaw wszelkie elementy sterujące w położeniu neutralnym. Bezpiecznie zaparkowane maszyny zmniejszają ryzyko niezamierzonego ruchu, gdy są pozostawione bez nadzoru.
  7. Zatrzymaj wózek widłowy przed podniesieniem lub opuszczeniem wideł.
  8. Zachowaj bezpieczną odległość od krawędzi ramp, aby zapobiec niebezpiecznemu wywróceniu. Zjeżdżając z rampy z załadowanym wózkiem widłowym, należy zawsze jechać do tyłu z ładunkiem skierowanym w górę wzniesienia.
8 wskazówek bezpieczeństwa użytkowania wózków

Wypadki wózków widłowych, pracuj bezpiecznie

Wózek widłowy jest jednym z najczęściej używanych urządzeń w magazynach, hurtowniach, fabrykach itd. Wózki przemysłowe są używane do szybkiego i bezpiecznego podnoszenia i transportowania ładunków. Obsługa dowolnej maszyny przemysłowej wiąże się z ryzykiem i z taką sytuacją mamy do czynienia również w przypadku wózka.

Przy szacowanym działaniu milionów wózków widłowych konieczne jest zapewnienie, że operatorzy są przeszkoleni w zakresie odpowiednich środków bezpieczeństwa. mamy nadzieję, że naszych 8 wskazówek bezpieczeństwa użytkowania wózków pomoże w bezpiecznej pracy.

Jak poprawić bezpieczeństwo wykorzystania wózka widłowego?

Na początku warto zwrócić uwagę jak ważne jest kupowanie lub wynajem wózka widłowego od zaufanego dostawcy, który w swojej ofercie ma wyłącznie sprawdzone i sprawnie technicznie maszyny.

Kolejną niezwykle ważną kwestią jest profesjonalne szkolenie operatorów wózków widłowych, które wskaże jak się zabezpieczyć przed obrażeniami i śmiercią. Taki kurs powinna odbyć każda osoba, które chce na co dzień korzystać z wózka.

Inną istotną kwestią jest środowisko pracy. Wiele zależy od odpowiedniego oznakowania ciągów komunikacyjnych, porządku który jest w miejscu pracy oraz zasad BHP stosowanych przez pozostały personel obecny w miejscu pracy wózka.

PAMIĘTAJ bądź bezpieczny w miejscu pracy – sprawdź 8 wskazówek bezpieczeństwa użytkowania wózków.