Menu Zamknij

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie wciągnika

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie wciągnika

Wybór odpowiedniego wciągnika zależy od wielu aspektów – od liczby podnośników, które będą obsługiwane przez daną maszynę w konkretnym momencie, ciężaru, z jakim sprzęt będzie musiał sobie radzić każdego dnia czy warunków i środowiska pracy. Jednak odpowiednie urządzenie potrafi przynieść znaczące korzyści firmie, dlatego warto poświęcić chwilę, aby wybrać taki, który będzie idealny.

Dopasowanie do potrzeb

Inwestując w nowe wciągniki, warto zdecydować się na takie, które będą odpowiadać potrzebom danej firmy. Kupowanie czegoś, co zostanie wykorzystane tylko w kilku procentach, mija się z celem. Jednak nie można podchodzić do tego z drugiej strony i zbyt intensywnie eksploatować maszyny, które nie są stworzone do takiej pracy. Warto przed zakupem zastanowić się nad tym, czy przedsiębiorstwo nie planuje poszerzenia działalności w ciągu najbliższych kilku lat. Jeśli tak, to rozsądnym wyjściem jest wybór nowoczesnych wciągników, które będzie można wykorzystać na późniejszym etapie.

Podstawowe, standardowe wciągniki świetnie sprawdzą się w większości firm, które działają z wytrzymałymi towarami, takimi jak np. rury z litej stali. Bardziej zaawansowany sprzęt będzie konieczny w przedsiębiorstwach, które działają m.in. w branży lotniczej lub energetycznej.

Rodzaj sterowania

Wciągniki są wyposażone w silniki sterowane przez napędy o zmiennej częstotliwości. Pozwalają na powolne, kontrolowane ruchy, które z kolei ułatwiają podnoszenie delikatnych przedmiotów. Dodatkowo mogą być one wyposażone w elementy, które przyspieszają lub zwalniają prędkość przemieszczania towarów, co z kolei zwiększa bezpieczeństwo. Dobrym rozwiązaniem są również wciągniki z funkcją zapobiegania obciążeniom udarowym, które mogą uszkodzić liny stalowe lub łańcuchy, jeśli podnoszenie dużych ładunków zostanie zainicjowane nagle.

Linowe czy łańcuchowe?

Wciągniki linowe sprawdzają się przy większości przemysłowych zastosowań, jednak to wciągniki łańcuchowe mogą być lepszą opcją, jeśli operacje wykonywane są w trudnych lub niebezpiecznych warunkach. Dzieje się tak dlatego, że mają one zamknięte korpusy, które chronią je przed uszkodzeniami wywołanymi np. przez kontakt z żrącymi chemikaliami lub elementami środowiska. Wciągniki łańcuchowe są również w stanie znieść nawet kilkakrotnie większe obciążenie, niż ma to miejsce w przypadku linowych odpowiedników. Jeśli budżet firmy pozwala na wybór między tymi maszynami, to bardziej opłacalny w dłuższej perspektywie może okazać się zakup modeli łańcuchowych.